Ratujmy Roztocze

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: j23 » 23 lip 2014, o 11:04

Straszycie nas zamianą Roztocza na tereny górnicze.
Z powodu kopalni w Bogdance Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie nie przestało istnieć, turystów nie ubyło, miejsc pracy sporo. Kopalnia to duuuuża dziura w ziemi i szereg rozległych korytarzy wykopanych na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych o których "ochronę" tak walczycie i jakoś wody to nie zatruło, ani jej nie ubyło.
Na dodatek właśnie rozpoczyna się budowa trzech nowych szybów w Pawłowie, Urszulinie i Cycowie - też na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych.
Skoro nikt tam nie protestuje to albo ludzie tam głupsi, albo już się przekonali, że "ekolodzy" opowiadają brednie podpierając się spreparowanymi ekspertyzami, a może nie ma tam takich "ekspertów" jak ci, co nad zalewem w Majdanie Sopockim w niedzielę starszyli, wykształconych na google.pl.
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2014, o 12:28

j23 pisze:Straszycie nas zamianą Roztocza na tereny górnicze.
Z powodu kopalni w Bogdance Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie nie przestało istnieć, turystów nie ubyło, miejsc pracy sporo. Kopalnia to duuuuża dziura w ziemi i szereg rozległych korytarzy wykopanych na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych o których "ochronę" tak walczycie i jakoś wody to nie zatruło, ani jej nie ubyło.
Na dodatek właśnie rozpoczyna się budowa trzech nowych szybów w Pawłowie, Urszulinie i Cycowie - też na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych.
Skoro nikt tam nie protestuje to albo ludzie tam głupsi, albo już się przekonali, że "ekolodzy" opowiadają brednie podpierając się spreparowanymi ekspertyzami, a może nie ma tam takich "ekspertów" jak ci, co nad zalewem w Majdanie Sopockim w niedzielę starszyli, wykształconych na google.pl.



Twierdzisz, że nikt nie protestuje? Mam tam rodzinę, która ma nieprzyjemność mieszkania w pobliżu Bogdanki. Ja ci odpowiadam takim oto artykułem byś dalej głupot o braku protestów nie opowiadał

http://www.lubelskie.strefabiznesu.pl/a ... 47093.html
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2014, o 12:52

Gość pisze:
j23 pisze:Straszycie nas zamianą Roztocza na tereny górnicze.
Z powodu kopalni w Bogdance Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie nie przestało istnieć, turystów nie ubyło, miejsc pracy sporo. Kopalnia to duuuuża dziura w ziemi i szereg rozległych korytarzy wykopanych na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych o których "ochronę" tak walczycie i jakoś wody to nie zatruło, ani jej nie ubyło.
Na dodatek właśnie rozpoczyna się budowa trzech nowych szybów w Pawłowie, Urszulinie i Cycowie - też na terenie tych samych zbiorników wód podziemnych.
Skoro nikt tam nie protestuje to albo ludzie tam głupsi, albo już się przekonali, że "ekolodzy" opowiadają brednie podpierając się spreparowanymi ekspertyzami, a może nie ma tam takich "ekspertów" jak ci, co nad zalewem w Majdanie Sopockim w niedzielę starszyli, wykształconych na google.pl.



Twierdzisz, że nikt nie protestuje? Mam tam rodzinę, która ma nieprzyjemność mieszkania w pobliżu Bogdanki. Ja ci odpowiadam takim oto artykułem byś dalej głupot o braku protestów nie opowiadał

http://www.lubelskie.strefabiznesu.pl/a ... 47093.html


"Za 15–20 lat na terenie wspomnianych wsi za 20 lat prawdopodobnie powstanie szereg rozlewisk oraz zacznie rosnąć nowa hałda odpadów kopalnianych". To ostatnie zdanie spod linku. który podałeś. Czy te niewątpliwe straty są ujęte w bilansie strat/korzyści z istnienia Bogdanki? Czyżbyś sądził, że grożą nam hałdy z kopalni gazu łupkowego albo rozlewiska?
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2014, o 17:27

Ja tylko udowodniłem ci fakt, że jednak mieszkańcy okolicy Bogdanki protestują, bo ty usilnie wpierasz tutaj bzdury, że siedzą cicho. A jak widać, tam przynajmniej mają wójta z jajami, który stawił się za mieszkańcami. Wójt Suśca niestety jaj nie ma, a wszystkich, którzy są przeciwni metodzie szczelinowania, wyzywa od putinowców, którzy jego zdaniem są opłacani. Śmiem twierdzić, że wójt Suśca mierzy własną miarą. Może sam wziął łapówę od Chevronu i teraz robi co mu się wskaże? A na dodatek myśli, że wszyscy biorą...
Przy wydobyciu gazu hałd nie będzie. Ale nie będzie też wody i każdy głupi o tym wie, co ma choć blade pojęcie o metodzie szczelinowania.

Piszesz, że obrońcy Roztocza posługują się sfałszowanymi ekspertyzami, dokumentami, itp. Na jakiej podstawie tak sądzisz? Fałszowałeś te dokumenty? A powiem ci tylko tyle, że papiery te są legalnie pozyskane w polskich urzędach.

A może to firmy gazowe opowiadają bajki? Wszak też posługują się "ekspertyzami". I popatrz jaki paradoks, dwie ekspertyzy o danym terenie i dwie różne. Ekolodzy mają ekspertyzy, że wydobycie gazu jest BE a firmy gazowe, że wydobycie gazu to ogólnie cud, miód, orzeszki, miliony miejsc pracy i dobrobyt na kilka pokoleń (trzeba być naprawdę głupim i naiwnym, żeby w to wierzyć...). Jest tylko jedna mała różnica, którą zauważy tylko naprawdę inteligentny człowiek. Ekspertyzy kosztują. Zastanów się czy ekologów stać na zakup wartej kilka milionów ekspertyzy? Raczej nie. A taki Chevron, którego majątek, to 1/3 PKB Polski, współfinansuje różne instytuty badawcze, a skoro finansuje, to wymaga wyników i korzystnych ekspertyz. Nawet jeśli jakiś naukowiec się wyłamie i powie "nie" szybko wymienia się naukowca :) A chyba nie będziesz ze mną polemizował i przyznasz, że w Polsce da się kupić wszystko :) Przykłady można podawać milionami :)

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Nie jestem przeciwny wydobyciu gazu z łupków. Jestem tylko przeciwny metodzie, jaka ma być wykorzystywana przy jego wydobyciu. Ale zdaniem wójta Suśca jestem zdrajcą i putinologiem opłacanym przez Gazprom. Jestem też mieszkańcem Roztocza. Dlatego przede wszystkim jako mieszkaniec Roztocza, znam wartość tego regionu. Szumy na Tanwi są uznane za jeden z 7 cudów Polskiej natury. Trzeba być naprawdę debilem do kwadratu, żeby na taki teren wpuścić ciężki przemysł wydobywczy. A jak wyglądają tereny wokół wiertni wydobywczych wystarczy poszperać w necie.

Poza tym jako mieszkaniec Roztocza, ochrzczony mianem wójta Suśca putinologiem APELUJĘ !!! Wójcie Franciszku Kawa - informuję Pana, że jako agentowi Gazpromu - firma nie wypłaciła mi jeszcze ani rubla za protesty przeciw łupkom. Wzywam więc Pana jako reprezentanta władzy, by wstawił się Pan za mną u władz Gazpromu i przyspieszył wypłatę wynagrodzenia. Pozwoli mi to na wyjazd wraz z rodziną na wakacje - na Krym. Obiecuję też Panu publicznie, że gdy tylko otrzymam przelew z Gazpromu, 50 procent sumy odpalę Panu za starania przy przyspieszaniu wypłaty :) Liczę na Pana szybką reakcję :)
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2014, o 21:01

Gość pisze:

Piszesz, że obrońcy Roztocza posługują się sfałszowanymi ekspertyzami, dokumentami, itp. Na jakiej podstawie tak sądzisz? Fałszowałeś te dokumenty? A powiem ci tylko tyle, że papiery te są legalnie pozyskane w polskich urzędach.

A może to firmy gazowe opowiadają bajki? Wszak też posługują się "ekspertyzami". I popatrz jaki paradoks, dwie ekspertyzy o danym terenie i dwie różne. Ekolodzy mają ekspertyzy, że wydobycie gazu jest BE a firmy gazowe, że wydobycie gazu to ogólnie cud, miód, orzeszki, miliony miejsc pracy i dobrobyt na kilka pokoleń (trzeba być naprawdę głupim i naiwnym, żeby w to wierzyć...). Jest tylko jedna mała różnica, którą zauważy tylko naprawdę inteligentny człowiek. Ekspertyzy kosztują. Zastanów się czy ekologów stać na zakup wartej kilka milionów ekspertyzy? Raczej nie. A taki Chevron, którego majątek, to 1/3 PKB Polski, współfinansuje różne instytuty badawcze, a skoro finansuje, to wymaga wyników i korzystnych ekspertyz. Nawet jeśli jakiś naukowiec się wyłamie i powie "nie" szybko wymienia się naukowca :) A chyba nie będziesz ze mną polemizował i przyznasz, że w Polsce da się kupić wszystko :) Przykłady można podawać milionami :)



Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Nie jestem przeciwny wydobyciu gazu z łupków. Jestem tylko przeciwny metodzie, jaka ma być wykorzystywana przy jego wydobyciu. Ale zdaniem wójta Suśca jestem zdrajcą i putinologiem opłacanym przez Gazprom. Jestem też mieszkańcem Roztocza. Dlatego przede wszystkim jako mieszkaniec Roztocza, znam wartość tego regionu. Szumy na Tanwi są uznane za jeden z 7 cudów Polskiej natury. Trzeba być naprawdę debilem do kwadratu, żeby na taki teren wpuścić ciężki przemysł wydobywczy. A jak wyglądają tereny wokół wiertni wydobywczych wystarczy poszperać w necie.



"Ten raport, który Ci tak namieszał w głowie jest nic niewart. Jest stronniczy, tendencyjny. Pisany na zamówienie albo z klapkami na oczach. W bilansie strat/korzyści tak samo jak Ty - pomija największy i najistotniejszy spodziewany zysk dla Polski i Polaków - spadek cen gazu. " - to cytat z poprzedniego wpisu. Mało Ci? Skoro raporty korzystne dla Chvronu są lipne bo kosztowały krocie wyłożone przez Chevron - to ja Ci pokazuję, że raporty dobre dla Ciebie są jeszcze bardziej lipne, bo zawierają rażące błędy, widoczne nawet dla amatorów.
Ty chyba nie zdajesz sobie sprawy, ze wydobywanie czy produkowanie czegokolwiek zawsze odbywa się czyimś lub czegoś kosztem. Decyduje bilans strat/korzyści. Ale to dla Ciebie nie jest argument, bo korzyść wszystkich Polaków byłaby okupiona Twoją wydumaną stratą. Widać , że nie wiesz Kolego o czym piszesz. Nie wiesz ile jest kilometrów od Szumów do Nowin, gdzie zaplanowano odwiert poszukiwawczy. Nie wiesz, że Tanew ma źródła pod Narolem - a to jeszcze dalej. W Twojej wyobraźni Tanew na Szumach wyschnie po wykonaniu odwiertów albo zostanie zapaskudzona. W wyobraźni normalnych ludzi to się nie mieści. Dałeś się ogłupić zdjęciami terenów wokół wiertni, zrobionymi w czasie największego nasilenia robót. Nie wiesz, że na pewnym etapie robót - właśnie tak wygląda teren każdej poważniejszej budowy. Jedź do Szalenika, zobacz na własne oczy "dewastację" terenu dwa lata po zakończeniu robót
Na górę

Postautor: Gość » 23 lip 2014, o 21:49

Jak pisałem ileś tam dni tematu ZADNYCH SPADKÓW CEN GAZU SIĘ NIE SPODZIEWAM

bo jak zdążyłem zauważyć, twoja głowa nie potrafi ogarnąć jednej podstawowej różnicy.

gaz w USA można wydobywać już z pokładów na głębokości 500 metrów, w Polsce leży minimum na głębokości 3500 metrów. zatem mistrzu matematyki jego wydobycie będzie co najmniej o 5- 6 razy droższe w stosunku do USA.

idąc twoim tokiem rozumowania mam uwierzyć w to, że załóżmy gaz będzie wydobywany za 10 zł za mter sześcienny a sprzedawany za 1 zł?? Chyba ci coś na łeb upadło.

Co do Szalenika temat nie jest tam zakończony. Odwiert nie jest nawet zaczopowany na stałe, jedynie zabezpieczony a to znaczy, że jest przygotowany do eksploatacji i to sie niebawem stanie, bo dokumenty, które można zobaczyć chociażby w gminie Tomaszów Lubelski czy Lubycza, czy Bełzec, jasno o tym mówią. Rusz dupsko i sprawdź a nie będziesz mi tu pisał o jakiś bilansach zyskach, korzyściach i stratach.

Ponadto idąc twoim tokiem rozumowania należy też współczuć byłym mieszkańcom Czarnobyla, Prypeci i terenów wokół. Albo Fukushimy w Japonii. Tam tez byli tacy "spece" od energetyki, co mówili, że atom jest taki piękny, wspaniałay, energia będzie taka tania i w ogóle będziemy mieli ją za darmo, będzie luz blues, cuda na kiju i gołe baby w kościele.... Rachunki za prąd jak się płaciło, tak się płaci, energia wcale taka tania nie jest, tylko przez takich speców podobnie do ciebie myslących, co najmniej jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest skażona, a po katastrofie w Fukushimie oś Ziemi przechyliła sie o 0,2 dziesiąte stopnia, co ma niewyobrażalny wpływ na całą planetę.

No ale przecież nic się nie stało, panowie nic sie nie stało....

Ja mam tylko cicha nadzieję, że Matka Ziemia da wam pseudospecom ostro popalić


A i jeszcze jedna rzecz i cyyba najważniejsza. POLSKA NIE JEST JUŻ WŁAŚCICIELEM GAZU W ŁUPKACH...
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 13:12

Gość pisze:Jak pisałem ileś tam dni tematu ZADNYCH SPADKÓW CEN GAZU SIĘ NIE SPODZIEWAM

bo jak zdążyłem zauważyć, twoja głowa nie potrafi ogarnąć jednej podstawowej różnicy.

gaz w USA można wydobywać już z pokładów na głębokości 500 metrów, w Polsce leży minimum na głębokości 3500 metrów. zatem mistrzu matematyki jego wydobycie będzie co najmniej o 5- 6 razy droższe w stosunku do USA.

idąc twoim tokiem rozumowania mam uwierzyć w to, że załóżmy gaz będzie wydobywany za 10 zł za mter sześcienny a sprzedawany za 1 zł?? Chyba ci coś na łeb upadło.

Co do Szalenika temat nie jest tam zakończony. Odwiert nie jest nawet zaczopowany na stałe, jedynie zabezpieczony a to znaczy, że jest przygotowany do eksploatacji i to sie niebawem stanie, bo dokumenty, które można zobaczyć chociażby w gminie Tomaszów Lubelski czy Lubycza, czy Bełzec, jasno o tym mówią. Rusz dupsko i sprawdź a nie będziesz mi tu pisał o jakiś bilansach zyskach, korzyściach i stratach.



Ja mam tylko cicha nadzieję, że Matka Ziemia da wam pseudospecom ostro popalić


A i jeszcze jedna rzecz i cyyba najważniejsza. POLSKA NIE JEST JUŻ WŁAŚCICIELEM GAZU W ŁUPKACH...


Producent np. marchwi sprzedaje ją po 200 zł/tona, czyli 20 gr/kg. W sklepie ta sama marchew kosztuje 5-6 razy tyle. Jeśli dla ciebie wzrost ceny wydobycia gazu ma się równać wzrostowi jego ceny sprzedaży odbiorcy detalicznemu, to raczej tobie coś na łeb upadło. Jeśli cena wydobycia gazu ma arytmetycznie rosnąć wraz z głębokością jego zalegania - to już chyba coś ciężkiego ci na głowę upadło. Jeśli żadnych spadków cen gazu się nie spodziewasz - to znaczy że kwestionujesz istnienie praw ekonomii. Uważaj, jesteś blisko zakwestionowania praw fizyki. Możesz osobiście strasznie ucierpieć, jeśli poddasz w wątpliwość istnienie prawa grawitacji :panzielony: Sam rusz dupsko o obejrzyj "dewastację" terenu wokół odwiertu w Szaleniku. "Dewastacji", którą tak ludzi straszysz. Doczytaj też we wcześniejszych wpisach, że USA tak samo wcale nie są właścicielem gazu, a Amerykanom wcale to nie przeszkadza :lol: Przy okazji: wyłącz prąd, ogrzewanie, odłącz wodę, wyrzuć na śmietnik kompa /dzięki czemu przestaniesz durnoty na forum pisać/ skonstruuj sobie drewnianą hulajnogę, albo najlepiej od razu wracaj na drzewo albo do jaskini :panzielony: Wtedy będziesz eko. :panzielony: No i w jedzeniu przestaw się na korzonki, jagody i robaki, bo rolnictwo i przetwórstwo żywności to też dewastacja naturalnego środowiska :lol:
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 14:07

Dobre :lol: Obśmiewać nawiedzonych to najlepsze wyjście
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 14:27

Dewastacja terenu w Szalniku była. Firma wylała na pobliskie pola płyn szczelinujący. Wprawdzie po sobie posprzątali, bo zacierali ślady, jak się mieszkańcy Szalenika wściekli i poinformowali kogo trzeba... Teraz to ładnie i pieknie wygląda, ale co wziemię wsiąkło to wsiąkło...
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 14:57

Gość pisze:Dewastacja terenu w Szalniku była. Firma wylała na pobliskie pola płyn szczelinujący. Wprawdzie po sobie posprzątali, bo zacierali ślady, jak się mieszkańcy Szalenika wściekli i poinformowali kogo trzeba... Teraz to ładnie i pieknie wygląda, ale co wziemię wsiąkło to wsiąkło...


Jaki płyn szczelinujący skoro tam jeszcze nie było jeszcze żadnego szczelinowania. Był tylko odwiert poszukiwawczy.
Następny nawiedzony? :roll:
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 20:37

próbne szczelinowanie koleś było, sprawdź to w dokumentach w gminie

i cos czuje, że jestes liżącym jajka pieskiem z Pegnigu albo chevronu...
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 20:44

Gość pisze:Jak pisałem ileś tam dni tematu ZADNYCH SPADKÓW CEN GAZU SIĘ NIE SPODZIEWAM

bo jak zdążyłem zauważyć, twoja głowa nie potrafi ogarnąć jednej podstawowej różnicy.

gaz w USA można wydobywać już z pokładów na głębokości 500 metrów, w Polsce leży minimum na głębokości 3500 metrów. zatem mistrzu matematyki jego wydobycie będzie co najmniej o 5- 6 razy droższe w stosunku do USA.

idąc twoim tokiem rozumowania mam uwierzyć w to, że załóżmy gaz będzie wydobywany za 10 zł za mter sześcienny a sprzedawany za 1 zł?? Chyba ci coś na łeb upadło.

Co do Szalenika temat nie jest tam zakończony. Odwiert nie jest nawet zaczopowany na stałe, jedynie zabezpieczony a to znaczy, że jest przygotowany do eksploatacji i to sie niebawem stanie, bo dokumenty, które można zobaczyć chociażby w gminie Tomaszów Lubelski czy Lubycza, czy Bełzec, jasno o tym mówią. Rusz dupsko i sprawdź a nie będziesz mi tu pisał o jakiś bilansach zyskach, korzyściach i stratach.

Ponadto idąc twoim tokiem rozumowania należy też współczuć byłym mieszkańcom Czarnobyla, Prypeci i terenów wokół. Albo Fukushimy w Japonii. Tam tez byli tacy "spece" od energetyki, co mówili, że atom jest taki piękny, wspaniałay, energia będzie taka tania i w ogóle będziemy mieli ją za darmo, będzie luz blues, cuda na kiju i gołe baby w kościele.... Rachunki za prąd jak się płaciło, tak się płaci, energia wcale taka tania nie jest, tylko przez takich speców podobnie do ciebie myslących, co najmniej jedna dziesiąta powierzchni Ziemi jest skażona, a po katastrofie w Fukushimie oś Ziemi przechyliła sie o 0,2 dziesiąte stopnia, co ma niewyobrażalny wpływ na całą planetę.

No ale przecież nic się nie stało, panowie nic sie nie stało....

Ja mam tylko cicha nadzieję, że Matka Ziemia da wam pseudospecom ostro popalić


A i jeszcze jedna rzecz i cyyba najważniejsza. POLSKA NIE JEST JUŻ WŁAŚCICIELEM GAZU W ŁUPKACH...



Ale facet przepięknie manipuluje - z pewnoscia wyszkolony przez Gazprom i z pewnoscia tego nie wie bo jak wie to do SG i na torturki
Na górę

Postautor: Gość » 24 lip 2014, o 21:06

Gość pisze:próbne szczelinowanie koleś było, sprawdź to w dokumentach w gminie

i cos czuje, że jestes liżącym jajka pieskiem z Pegnigu albo chevronu...


To źle czujesz. Ja tylko obnażam i piętnuję oszołomstwo. To było wg ciebie rozlanie płynu szczelinującego i dewastacja środowiska, a nawiedzeni ekolodzy to przegapili? Gdzie jakieś zdjęcia i filmy z tej dewastacji w necie? Nie odsyłaj mnie do gminy, bo urzędy nie są od tego, by każdy dokument okazywać każdemu :panzielony: Jest sporo informacji w necie o odwiercie w Szaleniku, ale nigdzie nie ma nawet wzmianki o rozlanym płynie. Może jestem mało kumaty w szukaniu, więc podrzuć jakiś link. A może tego płynu rozlał sie litr, albo kieliszek? :lol:
Na górę

Postautor: Gość » 25 lip 2014, o 09:50

Informacje negatywne na temat wydobycia gazu łupkowego łatwiej przebijają się do mediów, więc powstaje wrażenie, że krzykacze-przeciwnicy wydobycia mają rację. Jest odwrotnie!!!

Wyniki badań:

1. Dużo ostatnio mówi się o gazie łupkowym w Polsce i na Lubelszczyźnie. Czy jego wydobywanie będzie korzystne czy niekorzystne dla Polski? Dla Lubelszczyzny?

Dla Polski:
Zdecydowanie korzystne: 37 proc.
Raczej korzystne: 48 proc.
Raczej niekorzystne: 5 proc.
Zdecydowanie niekorzystne: 3 proc.
Trudno powiedzieć: 7 proc.

Dla Lubelszczyzny:
Zdecydowanie korzystne: 43 proc.
Raczej korzystne: 44 proc.
Raczej niekorzystne: 6 proc.
Zdecydowanie niekorzystne: 2 proc.
Trudno powiedzieć: 5 proc.

Dla okolicy w której Pan/Pani mieszka:
Zdecydowanie korzystne: 30 proc.
Raczej korzystne: 45 proc
Raczej niekorzystne: 11 proc.
Zdecydowanie niekorzystne: 4 proc.
Trudno powiedzieć: 10 proc.

2. Gdyby gaz łupkowy miał być wydobywany w pobliżu Pana(i) miejsca zamieszkania, to czy był(a)by Pan(i) za czy przeciw tej decyzji?

Mieszkańcy Polski (badanie "Wydobywać Polacy o gazie łupkowym" dla CBOS, wrzesień 2011):
Za: 56 proc.
Przeciw: 21 proc.
Trudno powiedzieć: 23 proc.

Mieszkańcy Lubelszczyzny:
Za: 71 proc.
Przeciw: 21 proc.
Trudno powiedzieć: 8 proc.

http://wybierzlublin.pl/mieszkancy-lube ... c673000000
Na górę

Postautor: Gość » 25 lip 2014, o 11:57

ha ha ha jedna z podstawowych zasad manipulacji opinia publiczną - sondaże :)
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”