SAFE 0 proc.

Sugestie oraz uwagi do władz miasta, powiatu i gminy.

Postautor: Gość » 12 mar 2026, o 15:54

Ja pierdzielę, co z Was zrobiła ta REPUBLIKA :) Głupota sięgnęła dna.
Ja pierdzielę, co z Was zrobiła ten PEDAŁEN I REŻIMOWA TVP :) Głupota sięgnęła dna.
Na górę

Postautor: Gość » 12 mar 2026, o 15:57

Tak koalicja 13 grudnia dba o Polski przemysł zbrojeniowy!!!!
I to samo będzie z SAFE!!!
Interpelacja nr 15795
do ministra obrony narodowej

w sprawie wyboru zagranicznej wieży kalibru 30 mm w systemie SAN pomimo zdolności produkcyjnych Huty Stalowa Wola SA

Zgłaszający: Rafał Weber

Data wpływu: 05-03-2026

Szanowny Panie Ministrze,

w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, iż w ramach programu SAN - systemu ochrony przeciwdronowej - planowane jest wykorzystanie wieży kalibru 30 mm produkcji norweskiej spółki Kongsberg Defence & Aerospace. Doniesienia te budzą istotne wątpliwości w kontekście istniejących zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu obronnego, w szczególności Huty Stalowa Wola SA.

Huta Stalowa Wola SA od wielu lat rozwija i produkuje bezzałogowe systemy wieżowe kalibru 30 mm, w tym wieżę ZSSW-30, stanowiącą element wyposażenia nowoczesnych bojowych wozów piechoty oraz pojazdów kołowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zakład dysponuje rozwiniętym zapleczem technologicznym, wykwalifikowaną kadrą inżynieryjną oraz doświadczeniem w integracji systemów uzbrojenia z krajowymi platformami bojowymi. Produkcja wież 30 mm odbywa się w Polsce, z wykorzystaniem krajowego potencjału przemysłowego i przy znaczącym udziale polskich poddostawców.

W związku z powyższym pojawia się pytanie o zasadność wyboru rozwiązania zagranicznego w sytuacji, gdy analogiczne zdolności produkcyjne istnieją w kraju. Decyzja o wyborze systemu produkowanego przez podmiot zagraniczny może mieć istotne konsekwencje dla rozwoju krajowego przemysłu obronnego, poziomu suwerenności technologicznej, miejsc pracy oraz bezpieczeństwa łańcuchów dostaw w sytuacjach kryzysowych.

Z uwagi na wskazywane strategiczne znaczenie programu SAN dla bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju krajowego przemysłu obronnego, sprawa ta wymaga jednoznacznego wyjaśnienia oraz przedstawienia opinii publicznej pełnego uzasadnienia podjętych decyzji.

Wobec powyższego zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1.Czy w ramach programu SAN rzeczywiście podjęto decyzję o wyborze wieży 30 mm produkcji spółki Kongsberg Defence & Aerospace?

2.Jakie były kryteria wyboru systemu uzbrojenia w tym zakresie?

3.Czy w postępowaniu analizowano możliwość wykorzystania krajowej wieży 30 mm produkowanej przez Hutę Stalowa Wola SA?

4.Jeżeli analizowano takie rozwiązanie, jakie argumenty przemawiały przeciwko jego wyborowi?

5.Czy przeprowadzono analizę porównawczą kosztów, harmonogramu dostaw, możliwości serwisowych oraz transferu technologii pomiędzy rozwiązaniem norweskim a rozwiązaniem krajowym?

6.Czy decyzja o wyborze zagranicznego dostawcy przewiduje jakąkolwiek formę transferu technologii, produkcji licencyjnej lub udziału polskich zakładów w realizacji zamówienia?

7.Jak decyzja ta wpisuje się w deklarowaną politykę wzmacniania krajowego przemysłu obronnego oraz zwiększania niezależności technologicznej Rzeczypospolitej Polskiej?
Na górę

Postautor: Gość » 12 mar 2026, o 21:08

Brawo Panie Prezydencie za Veto na nazioniemiecką POżyczkę !!!
Na górę

Postautor: Gość » 12 mar 2026, o 22:51

Nawet ambasador nie pomógł, moze gdyby sam kanclerz?
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 08:54

Na KOlanach będzie przepraszał rudy niemców , cały rząd będzie przed nimi klęczał ! A komuch czaZZasty w żółtym sweterku zacznie się Modlić o wybaczenie ŁUNII !!! Zobaczycie że to będzie wyglądało tak jakby zdarzył się jakiś cud ! Cud nad Wisłą !
Na górę

Postautor: tomwybor » 13 mar 2026, o 08:58

Na KOlanach będzie przepraszał rudy niemców , cały rząd będzie przed nimi klęczał ! A komuch czaZZasty w żółtym sweterku zacznie się Modlić o wybaczenie ŁUNII !!! Zobaczycie że to będzie wyglądało tak jakby zdarzył się jakiś cud ! Cud nad Wisłą !
Cud to teraz musi Glapiński udowodnić :)
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 09:48

Cud to teraz musi Glapiński udowodnić :)
to jest tak: dla głupiego autorytetem jest głupi, a czym bardziej głupi to ma większy autorytet
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 09:53

Folksdojcz nie dał rady !!! Nie będzie finansowania przez Polskę nazioniemieckiej gospodarki , hitlerki wściekłe !!!
Wynik rozgrywki - Karol 1 : DAS Folksdojcz 0

" DER SAFE" FUR DETSCHLAND KAPUTT !
Na górę

Postautor: Tommal » 13 mar 2026, o 20:46

Prezydent posłuchał tylko partyjnych doradców. Nie zasięgnął opinii ani jednego generała. To jest kpina z ludzi i partyjne rozgrywki.
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 21:06

Typowe dla PiS działanie: najważniejszym celem jest podgrzewanie złych emocji, szczucie, wzniecanie waśni i niepokoju. Nie są ważne skutki dla Polski, ważne jest mobilizowanie własnych wyborców i tworzenie atmosfery zagrożenia.
W tym wypadku jest to fundamentalna dla nas kwestia budowy zdolności obronnych, w innych rzeczy mało ważne, ale mogące rozpalać emocje: edukacja zdrowotna, liczba godzin religii. I tak od kryzysu do kryzysu, od pożaru do pożaru kroczy psychopata Kaczyński z jego karną ekipą.
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 21:10

Prezydent posłuchał tylko partyjnych doradców. Nie zasięgnął opinii ani jednego generała. To jest kpina z ludzi i partyjne rozgrywki.
A skąd masz te informacje, że nie było konsultacji z generalicją, z pedałenu?
Na górę

Postautor: GSi » 13 mar 2026, o 21:53

SAFE będzie i tak, a Nawrocki z tym wetem zostanie jak Himilsbach z angielskim. Na ch. mu to było? Tylko skompromitował się w podręcznikach historii pisanych za lata. Uśmiech mu zniknie.
Na górę

Postautor: Gość » 13 mar 2026, o 22:01

SAFE będzie i tak, a Nawrocki z tym wetem zostanie jak Himilsbach z angielskim. Na ch. mu to było? Tylko skompromitował się w podręcznikach historii pisanych za lata. Uśmiech mu zniknie.
Pożyjemy zobaczymy. Za rok wybory. I tfusk juz wie, że przegra. A wówczas cała ta pożyczka do kosza. Nikt nie zmusi Nas do jej spłacania. A o wpisach do podręczników, o to się nie martw.
Na górę

Postautor: Gość » 14 mar 2026, o 05:35

Niech Nam szkopy oddadzą, zakupią sprzęt wojskowy w kwocie reparacji. I nie trzeba safe.
Na górę

Postautor: Gość » 14 mar 2026, o 06:53

Niech nam ruscy oddadzą.
Na górę


Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”