W dniach 11-13 marca 2026 Prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego rozpoczął realizację akcji "Ratujemy murawę Białej Góry 2026". Akcja dotyczyła czynnej ochrony przyrody na użytku ekologicznym na południowym stoku wzg. Białej Góry - tuż przy stoku narciarskim na Justynówce. Prace polegały na likwidacji samosiejek sosny i krzewów przez 80 uczniów z szkoły średniej (ZSTM) z tzw. Mechanika w Tomaszowie Lubelskim.
Szczytny cel ratowania tomaszowskiej perły zrodził się rok temu- gdy nie otrzymaliśmy wsparcia z projektów do WFOŚ i NoweFio. Tak więc aby nie stracić sezonu szukaliśmy pomocy i takich Ludzi Szlachetnych znaleziono wokół nas. Dziękujemy za sekatory firmie Sławex i Mrówka, za posiłek Fundacji Parasol i RST Roztocze, za autokar - OSiR Tomaszów, za wodę i rękawice- Gminie Tomaszów. Uczniowie i nauczyciele po trzech dniach byli sami zaskoczeni efektami swojej pracy. Z młodnika sosnowego na stromym stoku południowym wyłoniła się murawa kserotermiczna , które od mają będzie ukazywać swoje piękno przyrody. W następnym tygodniach będziemy zapraszać do pomocy pozostałe szkoły do żywej lekcji przyrody. Odnowienie całości muraw w zarastającej 800m dolinie w kierunku Majdanu Górnego to marzenie botaników. Dlatego poszukujemy właścicieli 52 działek w tej dolinie aby uzyskać ich zgody na wycinkę krzewów czy grabienie aby odsłonić tam po kilka arów na wapiennym stoku. Prosimy o zgłaszanie się do Dyrekcji Szkoły w Majdanie Górnym lub do Sołtysa. Przyrodnicy pragną aby murawa w dolinie przy Majdanie Górnym trwała w swojej piekności dla następnych pokoleń.
Czynną ochronę przyrody na tej Górze, ZamToP realizował w jesieni 2020r- wycinka krzewów i wypas owiec przez kilka dni. Nikt wcześniej i później nic tu nie robił pozytywnego. Jedynie było wrzucanie butelek na murawę i nielegalne budowanie kilku platform dla krosowców.
Zapraszamy na dalsza część działań-sobota- 21 marca godz.10-14. Akcja Wiosna na Białej Górze. Można nam pomóc nawet rodzinnie. Praca ta to wycinka siewek sosen i ich znoszenie, grabienie. Nawet mała pomoc nas ucieszy, że nie jesteśmy sami w zachowaniu tego "złotego rogu" z Wesela Wyspiańskiego. Nie chcemy aby ta murawa zaginęła poprze bezczynność instytucji PL.
Ratujemy murawę Białej Góry 2026
Jest dobra wiadomość . Mamy kolejnego sponsora. Masarnia Kunki zapewnia kiełbaski na grill dla tych co będą nam pomagać na Górze.
Grill wypożyczamy z OSiR Tomasovia. Tak więc będzie praca i posiłek. Pogoda także będzie piękna.
Wspólna Inicjatywa Obywatelska polega na pracy w szlachetnym celu- ochrona czynna murawy kserotermicznej.
W tej pożytecznej pracy każdy dorosły indywidualnie NNW odpowiada za siebie. Młodsi ( poniżej 18 roku życia) mogą pracować tylko w obecności swojego opiekuna prawnego.
Murawa jest na stoku więc odpowiednie buty wskazane, a spodnie najlepiej dżinsowe. Mamy rękawice i trochę sprzętu.
Ale jak będzie więcej chętnych do pomocy to można z domu zabrać np. sekator lub grabie.
Dojazd asfaltem do wyciągu a dalej pieszo schodkami do Góry. Na stoku jeszcze leży śnieg. Rowerem można dojechać od Majdanu Górnego na Górę.
Sami jesteśmy ciekawi ile osób faktyczne skorzysta z tego sobotniego aktywnego wypoczynku.
Grill wypożyczamy z OSiR Tomasovia. Tak więc będzie praca i posiłek. Pogoda także będzie piękna.
Wspólna Inicjatywa Obywatelska polega na pracy w szlachetnym celu- ochrona czynna murawy kserotermicznej.
W tej pożytecznej pracy każdy dorosły indywidualnie NNW odpowiada za siebie. Młodsi ( poniżej 18 roku życia) mogą pracować tylko w obecności swojego opiekuna prawnego.
Murawa jest na stoku więc odpowiednie buty wskazane, a spodnie najlepiej dżinsowe. Mamy rękawice i trochę sprzętu.
Ale jak będzie więcej chętnych do pomocy to można z domu zabrać np. sekator lub grabie.
Dojazd asfaltem do wyciągu a dalej pieszo schodkami do Góry. Na stoku jeszcze leży śnieg. Rowerem można dojechać od Majdanu Górnego na Górę.
Sami jesteśmy ciekawi ile osób faktyczne skorzysta z tego sobotniego aktywnego wypoczynku.
Wróć do „Władze samorządowe i polityka lokalna”
