Podziemia Tomaszowskie

Sprawy związane z Tomaszowem Lubelskim i jego okolicami.

Postautor: Lucres » 25 cze 2023, o 22:38

Czy słyszeliście kiedykolwiek o podziemiach które miałyby być pod Tomaszowem? Może ktoś zna jakieś ciekawe wątki bez tej sprawie. Dodam tylko, że podziemia np w Hrubieszowie to już potwierdzony fakt i sprawa jest bardzo ciekawa.
Na górę

Postautor: Gość » 25 cze 2023, o 23:00

Opowiadał mi mój tato, że jako dzieci pierwszokomunijne, po II wojnie światowej. Ksiądz Walenty i kościelny Kawa, wzięli ich w nagrodę waśnie do podziemi pod Starym Kościołem. Opowiadał mi, że jak zeszli do podziemi i szli w nieznanym dla mojego taty kierunku, ksiądz powiedział w pewnym momencie , że są pod starym cmentarzem i będziemy zawracać. Opowiadał też, że tunel prowadził dalej w głąb. I jeszcze jedna opowieść. Gdy kopano fundamenty pod Dom Kombatanta, w lewym rogu wykopu, od strony mleczarni, kopiąca koparka w pewnym momencie zrobiła dziurę w ziemi i okazał się strop łukowy z cegły. Jest jeszcze jedna opowieść, z centrum Tomaszowa, ale już na prywatnej posesji i nie do opowiadania na forum.
Na górę

Postautor: Gość » 26 cze 2023, o 06:52

Ciekawostka na wakacyjną rozkminkę.

Prawda może wielu zaskoczyć :)
Na górę

Postautor: Gość » 22 gru 2023, o 20:04

Ciekawe.
Na górę

Postautor: mmk » 23 gru 2023, o 02:40

W Rynku wiele kamienic miało rozległe piwnice. One mogą tworzyć legendy o tunelach. Rynek jest na pagórze. Od 1621r wokół miasta były fosy. Teraz mamy w fosach plac zabaw przy Zielonym Rynku, ul. Bracka, fosa- Kalwaria za Starym Kosciołem, parking Busów na ul AK.
Wyjście tunelu poza te fosy ( np. do Zapiasku czy Starego Cmentarza) raczej niemożliwe ze względu na podskórne wody i wielowarstwowe osady w budowie geologiczna Doliny Sołokiji.
W Szczebrzeszynie mają w podłożu less- wiec budowano nawet podwójne piwnice w rynku i stwierdzono tunel na wzgórze cmentarne. Ponoć potwierdzone w tym roku.
Na górę

Postautor: Gość » 23 gru 2023, o 08:35

W Rynku wiele kamienic miało rozległe piwnice. One mogą tworzyć legendy o tunelach. Rynek jest na pagórze. Od 1621r wokół miasta były fosy. Teraz mamy w fosach plac zabaw przy Zielonym Rynku, ul. Bracka, fosa- Kalwaria za Starym Kosciołem, parking Busów na ul AK.
Wyjście tunelu poza te fosy ( np. do Zapiasku czy Starego Cmentarza) raczej niemożliwe ze względu na podskórne wody i wielowarstwowe osady w budowie geologiczna Doliny Sołokiji.
W Szczebrzeszynie mają w podłożu less- wiec budowano nawet podwójne piwnice w rynku i stwierdzono tunel na wzgórze cmentarne. Ponoć potwierdzone w tym roku.
Byli naocznie świadkowie, którzy wchodzili do tych podziemi i nimi chodzili. To dlaczego twierdzisz, że jest inaczej?
Na górę

Postautor: Gość » 5 lut 2024, o 16:07

Bardzo interesujace.
Na górę

Postautor: seret » 5 lut 2024, o 19:19

Słyszałem,ze jak robili wykopy pod kanalizację na Lwowskiej to wykopali:
- dwie kufajki i dwie legitymacje jedna z sierpem i młotem a druga PZPR-u.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lut 2024, o 19:44

Mało informacji o tej atrakcji turystycznej.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lut 2024, o 20:12

Mało informacji o tej atrakcji turystycznej.
Bo to nie jest atrakcja turystyczna. Jak w większości tego typu kościołów, wejście jest zamurowwne lub zasypane.
Na górę

Postautor: Gość » 5 lut 2024, o 20:56

Pytanie kto zasypał i dlaczego?
Na górę


Wróć do „Miasto, mieszkańcy, problemy...”